Sağlıklı Diyet Nasıl Yapılır?

Sağlıklı diyet alışkanlığı hayatın erken dönemlerinde başlar. Emzirme sağlıklı büyüme, bilişsel gelişimin sağlığı yanı sıra muhtemelen daha ilerisi için obezitenin ve bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesi gibi ek faydalar sağlar. Enerji alımı (kalori) harcanan enerji ile bir dengede olmalıdır. Sağlıksız kilo alımının önlenmesi için yağdan alınan enerji alınan toplam kalorinin %30’undan fazla olmamalıdır. Doymuş yağ oranı toplam enerji alımının en fazla %10 ve trans yağ oranı %1’in altında olmalıdır. 

Sağlıklı diyet için serbest şekerlerden alınan enerji total alınan enerjinin %10’unun altında olmalıdır. Bu oranın %5’ten az olması sağlık açısından ek yararları nedeni ile önerilir. Tuz alımının günde 5 gr’ın altında tutulması hipertansiyonun önlenmesi ve kalp hastalığı ve inme riskinin azaltılması için gereklidir. 

Dengeli beslenme normal vücut fonksiyonunun sağlanması ve sağlıklı bir vücut için önemli bir role sahip olmanın yanı sıra güçlü bir bağışıklık sistemi ve viral enfeksiyonlar ile mücadele için de gereklidir. Antiviral etki kimi zaman savunma mekanizmasının içinde virüs ile savaşta; kimi zaman da virüse karşı gelişen bağışık yanıtta rol alan hücre aktivitesinin arttırılması şeklinde ortaya çıkar. 

Vitamin, mineral, yağ asitleri, bazı glikoz, nişasta gibi polisakkaritler ve zeytinyağındaki polifenol gibi yardımcı maddeleri içeren beslenmenin yararlılığı gösterilmiştir. Bu maddeler direkt virüse karşı etkili olabileceği gibi bağışıklığı güçlendirerek de etki gösterebilirler. Örneğin A, D, E ve C vitaminleri bağışıklığı güçlendirici mekanizmaların gelişmesi için kritik öneme sahiptir. Vitaminlerin çoğu güçlü antioksidanladır. Vücutta oksidatif stresi arttıracak oksijen radikallerinin azalmasını sağlarlar. D vitamini düzeyinin önemi daha önce hepatit C ve soğuk algınlığı gibi viral hastalıklarda gösterilmiş iken eksikliğinin COVID-19 ağır klinik seyri ile ilişkisi tekrarlayan çalışmalarda gösterildi.

Çinko, selenyum, demir ve krom bağışıklık güçlendirilmesi için mutlaka alınmalıdır. Bunların yanı sıra polifenol, falavonoid, alkaloid, tiyofen, terpenoid tannin ve lignin gibi bitkisel ürünlerden zengin besinlerin bu maddelerin antioksidan, antiviral, antikanser ve antiinflamatuvar (yangı azaltıcı) etkileri nedeni ile yararları gösterilmiştir.

Turkish